Zapraszamy Cię do wspólnej podróży po świecie. Wsłuchaj się w głosy etnografów i ludzi, z którymi rozmawiali, obejrzyj fotografie, zainspiruj się do dalszych poszukiwań i własnych wyjazdów.
Podróże z antropologią powstały z chęci podzielenia się doświadczeniami wyniesionymi z badań etnograficznych. Wierzymy, że mogą być ciekawym źródłem wiedzy o współczesnym świecie, a jednocześnie wszystkim miłośnikom podróży oferować nowe spojrzenie na odwiedzane miejsca i uzupełnienie tradycyjnych przewodników.
Podróżowanie jest nieodłączną częścią etnograficznych badań terenowych. Współcześnie etnolożki i etnolodzy prowadzą badania zarówno w rejonach odległych od miejsca zamieszkania, jak i w swojej najbliższej okolicy, patrząc na nią z nowych, nietypowych perspektyw. Również i zakres tematyczny prowadzonych badań jest bardzo szeroki – są wśród nich badania dotyczące antropologii migracji, mniejszości, filmu i fotografii, tożsamości, krajobrazu, dziedzictwa, religijności, turystyki i wiele więcej. Tym, co łączy tak różnorodną tematykę jest m.in. metoda badawcza bazująca na spotkaniu i rozmowie z drugim człowiekiem, próbie zrozumienia świata z jego perspektywy. To także najczęściej długotrwałe przebywanie w danym miejscu i uczestnictwo w życiu codziennym badanej społeczności. W Podróżach z antropologią chcemy przybliżać właśnie tą etnograficzną perspektywę.
Na stronie znajdziesz kilkadziesiąt prelekcji i tekstów z fotografiami, w których z perspektywy antropologiczno-podróżniczej przyglądamy się wybranym regionom świata. Autorki i autorzy opowiadają o miejscach, zjawiskach i wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę, będąc w danym kraju, i wyjaśniają ich znaczenie w kontekście specyfiki poszczególnych państw, ich kultur, społeczeństw, religii, tożsamości oraz najnowszej historii.
Historia projektu
W latach 2020-21 w ramach działania Podróże z antropologią rozbudowaliśmy istniejącą już stronę o nowe teksty, zdjęcia i nagrania z różnych stron świata. Chcieliśmy przybliżyć mniej popularne turystycznie kierunki, ale jednocześnie pokazać te znane i lubiane z nietypowych perspektyw. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Realizację projektu kontynuujemy w latach 2021-23. Równolegle do publikacji nowych artykułów oraz organizacji prelekcji, realizowane są warsztaty dla dzieci, powstał także program edukacyjny dla młodzieży (patrz zakładka Materiały edukacyjne). Bieżące informacje dotyczące wydarzeń odbywających się w ramach projektu zamieszczamy na stronie etnograficzna.pl Zachęcamy do śledzenia i uczestnictwa. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Zadanie publiczne pn. Podróże z antropologią dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Sam portal stworzyliśmy w 2018 roku w ramach projektu Podróże z antropologią. Rosja dofinansowanego ze środków otrzymanych od Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – polskiej instytucji publicznej. Skupiliśmy się wówczas na spojrzeniu na Rosję jako na kraj wielu kultur, religii i narodów. W obliczu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę pierwotne cele projektu – zachęcenie do podróżowania i poznawania kultury tego kraju – nie są już dla nas aktualne. Zdecydowaliśmy się jednak zostawić na stronie materiały z tej edycji, ponieważ przedstawiają one krytyczne podejście do tematyki rosyjskiej i mogą pomóc lepiej rozumieć zjawiska zachodzące w Rosji.
Partnerzy projektu: Sklep Podróżnika, Pracownia Duży Pokój oraz Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Patronaty i matronaty: magazyn Kontynenty, projekt post-turysta, portal eastbook, portal dlaStudenta.pl oraz EthnoPassion i Solo Jolo.