Zapraszamy do oglądania nagrania spotkania z dr Oskarem Lubińskim, które odbyło się 20 listopada 2023!
Boom turystyczny na Kubie, który zaczął się w latach 90. i trwał niemal nieprzerwanie do 2018 r. wiązał się nie tylko z krytyką nierównego traktowania Kubańczyków i turystów, ale również stał się nadzieją dla wielu osób na lepsze zarobki i polepszenie jakości życia. Dzięki liberalizacji gospodarki wielu Kubańczyków nie tylko otwierało drobne przedsiębiorstwa oparte na turystyce, ale również angażowało się lub tworzyło oddolne inicjatywy dla lokalnego rozwoju finansowane po części z zysków z turystyki.
Sytuacja ta przełożyła się na złożony krajobraz projektów rozwojowych tzw. Proyectos comunitarios w kraju, w szczególności w stolicy Kuby, Hawanie. Prezentowany wykład posłuży przyjrzeniu się strategiom tych projektów rozwojowych mającym na celu zachęcenie turystów do zaangażowania się i wsparcia oddolnych inicjatyw. Poprzez przyciąganie nieformalną, rodzinną atmosferą liderzy projektów dążą do wytwarzania emocjonalnych więzi pomiędzy turystami a lokalnymi społecznościami, które mają prowadzić do kolejnych wizyt i utrzymywania długotrwałych relacji z gośćmi.
Wszystko to ma jednak swoje konsekwencje – prowadzić może do konfliktów o podział dóbr wewnątrz społeczności oraz wytwarza zależność pomiędzy liczbą przyjeżdżających turystów, a ciągłością oddolnych inicjatyw. Było to szczególnie widoczne podczas pandemii COVID-19, kiedy to liderzy projektów musieli szybko zaadaptować się do nowej sytuacji i szukać innych źródeł przetrwania. Wykład podsumowuje długotrwałe badania etnograficzne prowadzone w latach 2019-2023 razem z różnorodnymi projektami rozwojowymi w Hawanie.