Zapraszamy do oglądania spotkania z dr Heleną Patzer, które odbyło się 3.12.2020.
Stolica Filipin, Manila, przytłacza, obezwładnia, ogłusza. Megalopolis, w którym żyje 14 milionów ludzi, miasto niekończących się korków, o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, miejsce nieciekawe i trudne, gdzie przyjeżdża się za pracą albo w którym czeka się na wyjazd do pracy za granicą. Tak o swoim mieście mówią sami Manilczycy. Turystów natomiast przestrzega się: „Cokolwiek zrobisz, nie jedź do Manili!”
Manila ma jednak drugą stronę – jest miastem fascynującym i wciągającym, miastem pełnym życia, miastem pełnym historii. W czasie spotkania porozmawiamy o trwającym właśnie procesie odtwarzania dziedzictwa Manili, a szczególnie jej starej pohiszpańskiej części (Intramuros). Ta część miasta posiada tylko jeden przedwojenny budynek, ponieważ została doszczętnie zniszczona w czasie Bitwy o Manilę (1945). Przez ponad 30 lat była pozostawiona sama sobie, odbudowa zaczęła się na dobre dopiero pod koniec lat 1970. Dziś Intramuros staje się ponownie centrum zainteresowania, ponieważ widzi się w nim potencjał turystyczny. W wystąpieniu będzie można usłyszeć o tych, którzy tworzą dziedzictwo Intramuros: jedynych prawdziwych mieszkańcach – squatersach, przewodnikach turystycznych, marynarzach, lokalnej administracji, czy właścicielach sklepików i restauracji.
Poprzez przyjrzenie się dyskusjom i działaniom wokół dziedzictwa Intramuros, zadamy pytanie o to, jak na Filipinach rozumiana jest przeszłość i przyszłość; czym ta wizja różni się od europejskiego rozumienia historii; a także kto i na jakich zasadach tworzy nowe wizje dawnej Manili. Zapraszamy, żeby dowiedzieć się, dlaczego (nie) należy jechać do Manili!.